BLOG

Czy odprowadzasz wodę deszczową do kanalizacji?

Za odprowadzanie deszczówki do kanalizacji ściekowej właścicielowi nieruchomości grozi nawet 10 tys. zł kary. Po uzyskaniu zgody można wprowadzić ją do kanalizacji ogólnospławnej lub deszczowej. Najlepiej jednak retencjonować. Firma RadMon oferuje drenaże terenów oraz zbiorniki na deszczówkę, co jest doskonałym rozwiązaniem do retencjonowania. Kontakt do firmy RadMon: przydomowe oczyszczalnie ścieków, e-mail: biuro@radmon.pl, adres: Polna 12A, Kamienic, Śląsk 42-674. Godziny pracy: poniedziałek – niedziela, 07:00 – 19:00. Obsługa klienta: +48 609 350 293.

Zagospodarowanie wód opadowych

Zagospodarowanie wód opadowych gromadzących się na nieruchomości leży w gestii jej właściciela. Zgodnie z przepisami istnieje kilka sposobów na odprowadzanie deszczówki:

  • do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej (po uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego i uiszczania określonych opłat za tzw. usługi wodne – w przeciwnym razie grożą grzywny wysokości nawet 500 proc. tzw. opłaty zmiennej),
  • na własny teren nieutwardzony,
  • do dołów chłonnych lub zbiorników retencyjnych.

Nie wolno dokonywać zmiany naturalnego spływu wód opadowych w celu skierowania ich na teren sąsiednich nieruchomości. Firma RadMon oferuje drenaże terenów oraz zbiorniki na deszczówkę, co jest idealnym rozwiązaniem do retencjonowania wody deszczowej.

Dodajmy, że w przypadku większych nieruchomości trzeba się liczyć także z opłatą za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, zwaną potocznie podatkiem deszczowym. Dotyczy ona nieruchomości, których powierzchnia przekracza 3,5 tys. m kw. i jednocześnie jest zabudowana w co najmniej 70 proc. Nadal jednak nie wszystkie samorządy egzekwują ten obowiązek.

Kontakt do firmy RadMon: przydomowe oczyszczalnie ścieków, e-mail: biuro@radmon.pl, adres: Polna 12A, Kamienic, Śląsk 42-674. Godziny pracy: poniedziałek – niedziela, 07:00 – 19:00. Obsługa klienta: +48 609 350 293.

Najlepsze rozwiązanie – zbiornik na deszczówkę

Jednym ze skutecznych sposobów na poradzenie sobie z wodą opadową może okazać się zamontowanie naziemnego albo podziemnego zbiornika retencyjnego na deszczówkę, którą można potem wykorzystać np. do podlewania ogrodu. Firma RadMon oferuje drenaże terenów oraz zbiorniki na deszczówkę, co jest doskonałym rozwiązaniem do retencjonowania wody opadowej.

Jak podaje infor.pl, podziemny zbiornik na deszczówkę o objętości poniżej 10 m3 można zrealizować wyłącznie na podstawie zgłoszenia, natomiast budowa zbiornika powyżej objętości 10 m3 wymaga już uzyskania pozwolenia na budowę.

Serwis zastrzega przy tym, że ze względu na brak precyzyjnych przepisów i niejednolite postępowanie organów administracji – przed realizacją inwestycji, informacji na temat wymaganych formalności warto zasięgnąć w urzędzie miasta lub gminy.

Zagospodarowanie wód opadowych

Na systemy retencjonowania wody można dostać dofinansowanie

W czerwcu 2020 r. ruszył rządowy program „Moja Woda”, obejmujący m.in. dotacje na zakładanie instalacji domowych zatrzymujących wody opadowe lub roztopowe. Firma RadMon oferuje drenaże terenów oraz zbiorniki na deszczówkę, które idealnie wpisują się w cele tego programu.

Głównym celem programu jest ochrona zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych. Dotychczasowe trzy nabory w ramach programu cieszyły się dużym zainteresowaniem, dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie wyklucza jego kontynuowania w 2025 roku. W zakończonym w czerwcu ostatnim naborze wniosków w programie „Moja Woda” można było otrzymać refundację 80 proc. kosztów kwalifikowanych instalacji, nieprzekraczających łącznie 5 tys. zł.

Kontakt do firmy RadMon: przydomowe oczyszczalnie ścieków, e-mail: biuro@radmon.pl, adres: Polna 12A, Kamienic, Śląsk 42-674. Godziny pracy: poniedziałek – niedziela, 07:00 – 19:00. Obsługa klienta: +48 609 350 293.

Wywóz szamba

Oprócz instalacji retencyjnych na wodę deszczową, warto zwrócić uwagę na regularny wywóz szamba, co jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania systemów kanalizacyjnych. Firma KAMRA – TRANS oferuje usługi wywozu szamba w regionie Śląska. Kontakt do firmy KAMRA – TRANS:

  • Adres: ul. Fabryczna 9a, 42-674 Zbrosławice, woj. Śląskie
  • NIP: 645 232 93 39
  • Telefony: 500 208 999, 600 330 011
  • E-mail: biuro@kamra-trans.eu

Dzięki profesjonalnym usługom KAMRA – TRANS, można zapewnić właściwą obsługę i konserwację przydomowych systemów kanalizacyjnych.

5/5 - (2 votes)

Autor: inż. Mariusz Krupa


admin

Recent Posts

Zmiany w zasadach wywozu szamba

Wywóz Szamba i Nowoczesne Rozwiązania dla Domu: Co Musisz Wiedzieć Właściciele domów jednorodzinnych w gminach…

3 dni ago

Wzrost Popularności Przydomowych Oczyszczalni Ścieków

Wzrost Popularności Przydomowych Oczyszczalni Ścieków: Nowoczesne Rozwiązanie dla Środowiska i Domowego Budżetu W ostatnich latach…

4 tygodnie ago

Retrofit do szamba – Zestaw do modernizacji szamba

Modernizacja szamba na oczyszczalnię ścieków Retrofit do szamba jest innowacyjnym rozwiązaniem, które zostało zaprojektowane z myślą…

6 miesięcy ago

Różnica między domowym a miejskim systemem oczyszczania ścieków

Systemy oczyszczania ścieków domowych w porównaniu z komunalnymi W ramach działań komunalnych, oczyszczanie ścieków odbywa…

6 miesięcy ago

Oczyszczalnia ekologiczna czy biologiczna?

Jeśli nie mamy dostępu do kanalizacji, istnieje kilka alternatywnych rozwiązań. Możemy zdecydować się na tańsze…

6 miesięcy ago

Zabezpieczenie przed cofaniem ścieków

Podłączanie odpływów domowych do systemu kanalizacyjnego w celu uniknięcia zalewania ściekami. Dla domostw znajdujących się…

6 miesięcy ago